https://www.krasnesteny.sk/

COLOR-TERAPIA FARBY AKO LIEK DUŠE

PSYCHOLÓGIA PÔSOBENIA FARIEB NA ČLOVEKA


Červená patrí medzi energické teplé farby. Emocionálne najintenzívnejšia farba. Je symbolom ohňa, vášne a sily. Pomáha stimulovať chuť do jedla, energiu a vzrušenie. Prináša aj negatívne pocity ako zlosť a hnev. 

Pozitívna vibrácia

Je farba vášní krvi a železa. Posilňuje vôľu a pôsobí proti únave.Červenej dávajú prednosť tvoriví, sebavedomí ľudia. Majú ju radi však i násilníci a ľudia prudkej povahy; títo by sa mali červenej radšej vyhýbať, pretože stimuluje ich vášne a prudkosť. Úplné odmietanie červenej môže byť prejavom nedostatku síl, pasivity, alebo únavy a vyčerpanosti; ale tiež môže byť príznakom zrelej vyrovnanosti so svojou impulzivitou. 

Negatívna vibrácia

Agresivita, chamtivosť, násilie, krutosť, vulgárnosť.


ORANŽOVÁ 

Je veselá, kreatívna a teplá farba plná radosti. Oranžová symbolizuje štastie, radosť, osvieženie a slnečný svit. Je to veselá farba, evokujúca detskú neviazanosť. Nie je taká agresívna ako červená, no má niektoré jej vlastnosti. 


Pozitívna vibrácia

Pozitívna vibrácia Citlivosť, šťastie, priateľstvo, optimizmus a sexualita Je spojením žltej a červenej, čím sa stáva veľmi blahodárnou. Je farbou kontrolovanej vášne, pozitívnej energie, vytrvalosti. Posilňuje, ale neznepokojuje tak ako napríklad červená. Vyvoláva pocit radosti, predstavu slnka a tepla.

Negatívna vibrácia

Sexuálna výstrednosť alebo strata sexuality.


ŽLTÁ  

Je farbou rozumu a vnímania. V dávnych dobách bola farbou, ktorá symbolizovala život a radosť. Svetlá žltá je veľmi veselá farba, ktorá reprezentuje radosť, inteligenciu, svetlo, energiu, optimizmus a šťastie. 


Pozitívna vibrácia

Je farbou mysle, stimuluje činnosť mozgu. Vyvoláva aktivitu, odolnosť voči únave. Je vhodná do pracovných priestorov, škôl a všade, kde je potrebné zvýšiť duševnú kapacitu a myšlienkovú aktivitu. Ďalej táto farba podporuje zažívanie a blahodárne pôsobí na pohybové ústrojenstvo a nervový systém. Pomáha odstraňovať duševnú únavu a je farbou zmeny. 

Negatívna vibrácia

Tvrdohlavosť, nedostatok koncentrácie, pocit ,,nečistoty" duše.


ZELENÁ

Je farbou pokroku, rastu mládeže, neskúsenosti, plodnosti, rovnováhy a nového života farba pocitov. Tiež je to farba na upokojenie a utíšenie. symbolizuje prírodu, čistotu a má hojivé účinky. Preto je môžeme vidieť napríklad v nemocniciach. Pôsobí ako symbol rastu, harmónie a bezpečia.


Pozitívna vibrácia

Súcit, jemnocit, láskavosť, harmónia, silné vzťahy, sloboda, rast a obnov . Majú ju radi ľudia odvážni, tvoriví, tvrdohlaví a samostatní, ktorí vedia viesť iných, ale i ľudia, ktorým chýba prispôsobivosť. Odmietajú ju ľudia originálni, ale i ľudia zaujatí, sklamaní, či vnútorne neistí Zelená posilňuje zrak a pozitívne ovplyvňuje mozog a oči. 

Negatívna vibrácia

Duševná strnulosť, žiarlivosť, neistota, neprijatie zmien, zákernosť


MODRÁ

Je to farba meditácie a duchovného rozvoja, pretože uvoľňuje myseľ. Modrá je farba pravdy, oddanosti, pokoja a úprimnosti. Je to farba vyšších duševných vlastností. Modrá sa viaže k vlastnému výrazu. Je to farba mieru, pohodlia a spoľahlivosti. Modrá je upokojujúca farba vyžarujúca stabilitu a skúsenosť. 


Pozitívna vibrácia

Kreativita, inšpirácia, komunikácia, schopnosť vyjadrenia, odovzdanosť, dôvera, úprimnosť a uvoľnenie. Je farbou pokoja a vyrovnanosti. Majú ju radi ľudia vnútorne bohatí, introverti hľadajúci lásku a oddanosť a romantici. Modrá je farba neba, farba ľudí, ktorí vidia za horizont a život na Zemi im pripadá neistý.
Modrá pôsobí blahodárne. Mali by sa ňou obklopovať ľudia impulzívni, nervózni a naopak - vyhýbať by sa jej mali ľudia depresívni a melancholicki.

Negatívna vibrácia

Neúprimnosť, podozrievanie, neschopnosť komunikovať, smútok.


TYRKYSOVÁ

Farba priateľstva a náklonnosti očisťuje a zároveň posilňuje organizmus, harmonizuje telo aj dušu, vyslobodzuje z napätia a tlaku posilňuje kreativitu, sebadôveru, rozvoj vlastných schopností a umožňuje napredovanie.


Pozitívna vibrácia

Výrečnosť, sebavyjadrenie, nezávislosť a ochrana, liečenie Tyrkysová farba je charakteristická tiež tým, že dokáže zvyšovať sebavedomie, no zároveň pôsobí upokojujúcim dojmom.

Negatívna vibrácia

Zraniteľnosť, ľahká ovplyvniteľnosť a ovládateľnosť, nedostatočné sebavyjadrenie a sebarealizácia.


FIALOVÁ

Sa z psychologického hľadiska viaže k vlastnému poznaniu a duchovnému uvedomeniu. Vždy bola považovaná za liečivú farbu, povzbudzuje harmóniu ega a ducha. Je to silná farba a nemala by sa používať pre deti. je farba prepracovanosti, poukazujúca na bohatstvo a luxus. Podporuje zmysel pre duchovnosť a tvorivosť.  


Pozitívna vibrácia

Idealizmus, úcta, pochopenie, vyššie vedomie, spojenie s vesmírom a božstvom, duševný vývoj, akcia Fialovú farbu zvyknú voliť ľudia diplomatickí, zdržanliví a uzavretí, ako aj ľudia originálni a umelci. Majú ju radi ľudia s fantáziou a ľudia s tvorivými schopnosťami. Fialová sa však spája aj s hormonálnymi výkyvmi. Preto ju majú radi ľudia v puberte, tehotné ženy, či ľudia s poruchami štítnej žľazy.

Negatívna vibrácia

Nedorozumenia, chybný odhad, násilná dominancia, fanatizmus, absencia viery vo vyššie vedomie, trvanie na prežitých dogmách.


RUŽOVÁ

Farba lásky, súcitu, priateľstva, estetického cítenia, jemnosti a romantiky, je v nej zahrnutá energia a zároveň voľnosť, čím navodzuje pocit nehy zjemňuje emócie, je vhodná pri hneve  uvoľňuje stres, prináša pocit vnútornej stability, harmónie a relax. 


Pozitívna vibrácia

Empatia, vernosť. Sú farbami sentimentality. Ružovú majú radi ľudia romantickí a nepraktickí, ktorí chcú byť očarúvaní a túžia očarúvať svoje okolie. Títo ľudia často nevedia odlíšiť sny od reality a bývajú dôverčiví a zraniteľní.

Negatívna vibrácia

Citová závislosť a citová nestabilita, majetníckosť.


HNEDÁ

Hnedá farba je symbolom zeme a domova a spájaná býva s predstavou poriadku, dôveryhodnosti a útulnosti. Hnedá sa znesie s každou farbou a čím pestrejšie, tým lepšie. Pri výbere farby do interiéru myslite ešte na jednu dôležitú vec. Voľba farby závisí aj od svetelnej intenzity, preto rozlišujte nielen množstvo denného ale i umelého svetla.


Pozitívna vibrácia

Materstvo, stabilita a sústredenosť,vynaliezavosť. Je farbou pôžitkov. Uprednostňujú ju ľudia, ktorí majú radi pohodlie, ľudia pokojní a spravodliví; ale i ľudia vyčerpaní a unavení životom, ktorí potrebujú oddych a pokoj. Odmietajú ju ľudia, ktorí sa chcú líšiť od ostatných a ktorí odmietajú pravidlá a konvencie. Ľahostajnosť k tejto farbe prezrádza vyrovnanosť.

Negatívna vibrácia

Neschopnosť premeny, ťažkopádnosť, depresia a neschopnosť pohybu vpred.


ZLATÁ

Farba Slnka, žiariaceho pocitu šťastia, vznešenosti, úspechu, víťazstva a hojnosti vracia stratenú energiu, optimizmus, podnecuje tvorivosť transformuje poznanie a pochopenie, pomáha pri zvládaní duševných neistôt.


Pozitívna vibrácia

Vznešené ideály, radosť, duchovnosť, nadbytok, voľnosť znak pravdy, slnka, nesmrteľnosti. Symbolizuje úspech a hojnosť.

Negatívna vibrácia

Apatia, hrabivosť, lenivosť, pôžitkárstvo, závislosť na statkoch, nízkosť duchovna.


STRIEBORNÁ 

Farba vízii a prirodzenej intuície predstavuje Mesiac - Lunu, už starí Rimania verili v silu jej energie pomáha prebúdzať skrytý potenciál, rozvíja tvorivé schopnosti.


Pozitívna vibrácia

Transformácia, podvedomie, jasnozrivosť, premenlivosť farba vízií a intuície, pomáha prebúdzať skryté možnosti.

Negatívna vibrácia

Nedostatok stability, ovplyvniteľnosť.


ČIERNA

Farbou luxusu autority a energie, stability a pevnosti. Je spojovaná aj s inteligenciou.  Čierna evokuje niečo skryté a neznáme, stvárňuje nádych tajomna. Vytvára bariéru medzi nami a okolitým svetom, poskytuje pohodlie a zároveň chráni naše emócie a pocity.e často spájaná s výkonnosťou, eleganciou, sofistikovanosťou a hĺbkou.


Pozitívna vibrácia

Vnútorná sila, súdnosť, sebapoznanie, duchaprítomnosť. Je najtemnejšou z farieb a tak ako biela, nie je za farbu považovaná. Čierna je totiž jedinou farbou, ktorá odráža všetky energie a neprepúšťa pôsobenie iných bioenergií na človeka, takže zároveň chráni pred negatívnym, ale i bráni pozitívnemu, čím ostáva nezávislou a originálnou. Mali by sa jej však vyhýbať ľudia depresívni, pretože tým, že bráni prenikaniu energií, udržuje i nálady.

Negatívna vibrácia

Predsudky, tyrania, nekompromisné myslenie.


BIELA 

Pre väčšinu sveta je táto farba spojená s nevinnosťou, čistotou a bezpečnosťou jasného svetla. Práve preto tradične nevesty nosia biele svadobné šaty a lekári biele plášte. Tiež je charakteristická absenciou farby a znamená neutralitu. Je farbou dokonalosti a taktiež kreativity, rastu a tvorivosti.

https://www.krasnesteny.sk/